Serwis internetowy o Pomorzu

wizyt: ogółem 2451725, w listopadzie 26178, dziś 349; on-line: 0

Czwartek, 26 listopad 2020
Konrad, Leonard

Strona główna

REKLAMY

 

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

 

Artykuły

W gościnie u Wójta

Marian Peters wraz z małżonką Suzanną odwiedził Gminę Darłowo goszcząc u Wójta Franciszka Kupracza.

Peters jest znanym hodowcą gołębi w Niemczech i obecnie panującym mistrzem tego kraju w lotach na odległość. Pochodzi z Polski w roku 1972 wyemigrował do Niemiec i tam założył rodzinę . Mieszkał w Bytowa ale często odwiedza swoją bliską rodzinę w Bukowie Morskim gdzie ma wujka Gerharda Petersa.

- Zamiłowanie do gołębi to hobby czy praca ?

Można by rzec , że jedno i drugie ale ponieważ wymaga to poświęcenia czasu i dużych nakładów finansowych (około 10 tyś euro rocznie) również pracuję jako technik dentystyczny. Prócz moich ptaków lubuję się również w muzyce i tu trochę komponuję , gram i uczę .

- Skąd takie wspaniałe wyniki w lotach tych mądrych ptaków ?

Posiadam 150 gołębi a w sezonie ponad 200 i naprawdę poświęcam im wiele czasu . Sukces głównie tkwi w dyscyplinie, higienie i odpowiednim wyżywieniu moich  podopiecznych .

- Na czym polega ta dyscyplina i odpowiednie wyżywienie?

Dobra karma , witaminy i ochronne szczepienia to podstawa. Najważniejsze jednak to punktualność w karmieniu i ćwiczebne loty. Poranne karmienie po wypuszczeniu gołąbków trwa od 5 do 4 minut , spóźnialscy musza poczekać na następny posiłek.

- Miał Pan 9 lat przerwy wśród hodowców i szybko powrócił na fotel lidera.

To prawda po 9 latach przerwy było trudno . Najpierw było 10 miejsce potem 3 teraz na 1600 hodowców mam 1. W tej chwili odbywamy loty ale największą dla mnie frajdą jest oddawanie punktów młodym hodowcom. 

- Co to oznacza  oddawanie punktów?

Bardzo cieszą mnie sukcesy innych . To bardzo żmudne zajęcie i podziwiam wszystkich miłośników gołębi . Niektóre swoje loty po prostu nie rejestruje by wygrywali też inni. U nas w okręgu panuje atmosfera pomocy i zrozumienia. Dzięki temu mogą zdobywać punkty inni , na przykład ostatnio dyplom za 10 miejsce odebrał hodowca , który 35 lat nic nie zdobył i to była wspaniała chwila radości goszcząca na jego twarzy.

- Skąd te spotkanie z Wójtem Franciszkiem Kupraczem?

To dobry hodowca i ma równie piękne gołębie. Wspólna pasja łączy ludzi na całym świecie. Przecież loty rozgrywają się na dystansach ponad 800 km . Wiele gołębi się gubi i przyjechałem do Wójta by sprawdzić czy w gołębnikach nie ma moich. To żart oczywiście.

- Co mówią na takie czasochłonne hobby dzieci i żona?

Żona Suzanna jest wspaniałą wyrozumiałą kobietą , a dzieci odziedziczyły zamiłowania do zwierząt Córka Tatiana pracuje w zoo a syn Andreas polubił zawód dentystyczny.

Dziękuję za wywiad , życzę dalszych sukcesów i miłego pobytu w naszej gminie.

Robert Murii

infopomorze.pl | iwczasy.pl | info.darlowo.pl | plan.darlowo.pl | gmina.darlowo.pl | mapa.gmina.darlowo.pl | dabki.info | plan.dabki.info | wicie.info | plan.wicie.info | plan.koszalin.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 infopomorze.pl