Serwis internetowy o Pomorzu

wizyt: ogółem 1612178, w sierpniu 12483, dziś 71; on-line: 0

Piątek, 17 sierpień 2018
Anita, Jacek

Strona główna

REKLAMY

 

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

 

Artykuły

W Darłowie modlono się aby nie było tsunami

 

W 520 rocznicę powodzi wywołanej przez fale tsunami, ulicami Darłowa przeszła 14 września 2017  procesja  błagalno- pokutna. Dokładnie 16 września 1497 roku wieczorem podczas silnego sztormu wielki  huk  zapowiedział kataklizm.

 

Był to wybuch mieszanki metanu i ropy, jaką uwolniło trzęsienie ziemi. Wielki wybuch zanotowany w kronikach  nazwano na Pomorzu rykiem „Morskiego Niedźwiedzia".  Kwestia czy były to niszczycielskie fale tsunami została już rozstrzygnięta przez naukowców japońskich,  o czym informował doktor Andrzej Piotrowski z oddziału pomorskiego Państwowego Instytutu Geologicznego. Potwierdziły to pobrane próbki gruntu z kilku miejsc na wybrzeżu Południowego Bałtyku.

Faktem jest, że  gwałtowne fale morskie wysokie jak domy zmiotły z powierzchni wszystkie  urządzenia portowe i domy w Darłówku oraz wyrządziły wiele szkód w Darłowie. Cztery cumujące w Darłówku statki zostały wyrzucone 3-4 km w głąb lądu. Nie tylko  Darłowa zostało dotknięte falą tsunami, ale również Kołobrzeg,  Ustka i inne nadmorskie miejscowości

W tym roku modlitwy rozpoczęły się nieszporami w kościele św. Gertrudy, które odprawiło sześciu księży.  Udział w nich wzięli: Poczty Sztandarowe, Kompania Honorowa Zespołu Szkół Morskich, władze samorządowe powiatu sławieńskiego i miasta Darłowa oraz liczni mieszkańcy. Procesja błagalno -pokutna przeszła ulicami: św. Gertrudy - Wieniawskiego-Chopina - Zamkową i Zamek-Podzamcze- Morską - Wenedów do Kościoła Mariackiego. Za Krzyżem jechało i szło kilku rycerzy dalej ministranci- Kompania Honorowa Szkoły Morskiej -Bractwo Maryjne. Dalej niesiono Figurę Matki Boskiej Fatimskiej, a za nią szli Burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz z ufundowaną świecą, Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski, Elżbieta Karlińska  z-ca burmistrza, radni z przewodniczącą Krystyną Sokolińską na czele, księża, służby mundurowe i mieszkańcy. Radni częstowali przybyłych specjalnie na te procesję upieczonymi ciasteczka DAR-Darami. W kościele MB Częstochowskiej odprawiono okolicznościową  mszę świętą. Tradycji stało się zadość.

L. Walkiewicz

infopomorze.pl | iwczasy.pl | info.darlowo.pl | plan.darlowo.pl | gmina.darlowo.pl | mapa.gmina.darlowo.pl | dabki.info | plan.dabki.info | wicie.info | plan.wicie.info | plan.koszalin.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 infopomorze.pl